facebook instagram pinterest

E-mail: uzaleznieniodczytania@wp.pl

stat4u

Teraz czytam

Głosy Pamano

Blog > Komentarze do wpisu

Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów, Karol Lewandowski

Ameryka za 8 dolarów

Wydawnictwo Sine Qua Non

Liczba stron: 336

 

Tym razem ekipa kolorowego Supertrampa postanowiła podbić Amerykę Północną. Skład uległ zmianom, gdyż troje członków poprzedniej wyprawy wybrało inne ścieżki życiowe. Do pozostałych ze starej załogi Karola i Wojtka dołączyli jeszcze Paziu, Zysiek, Wuja i Ola. Czas trwania zaplanowanej podróży także znacznie się wydłużył. Znana z poprzedniego tomu "Busem przez świat" wycieczka przez Europę trwała "zaledwie" cztery tygodnie. Tym razem sześcioro busowiczów postanowiło spędzić na amerykańskiej ziemi aż trzy miesiące.

Po długich, trwających prawie rok przygotowaniach Supertramp z szóstką przyjaciół na pokładzie znalazł się w końcu w Ameryce. Jak można się domyślać, nie obyło się bez przygód. Bus zaliczył kilka awarii, jednak dzięki pomocy życzliwych ludzi wyprawa mogła być kontynuowana bez przeszkód. Busowicze odwiedzili trzy państwa: Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk. Zwiedzili m.in. Nowy Jork, byli nad Wodospadem Niagara i w słynnym parku Yellowstone, zajrzeli do Hollywood w poszukiwaniu sław, zagrali w kasynie w Las Vegas, przebyli odcinek legendarnej Route 66, oglądali Wielki Kanion i zobaczyli na własne oczy, jak ciągle podtrzymywana jest fascynacja UFO w Roswell w Nowym Meksyku. Spotkali na swej drodze szereg niebagatelnych osobowości, przeżyli bliskie spotkanie z gangiem i doświadczyli na własnej skórze jak wygląda rutynowa kontrola amerykańskiej policji.

Z książki Karola Lewandowskiego dowiedzie się także, czemu Góra Rushmore w rzeczywistości może odrobinę rozczarować oraz czemu zdjęcia do folderów reklamujących tropikalne wysepki Florida Keys robi się tylko w grudniu. Co ciekawe, dzięki relacji autora czytelnik ma sposobność poznania nie tylko tych najpopularniejszych, flagowych punktów na mapie Ameryki Północnej. Załoga Supertrampa odwiedziła niemało mniej nagłośnionych i turystycznie obleganych miejsc. Książka ta to także drobiazgowe sprawozdanie ułatwiające rozpoczęcie podróży dopiero początkującym obieżyświatom. Dzięki niej dowiemy się bowiem, jak należy odpowiednio przygotować się na dłuższe wojaże, co ze sobą zabrać, na co zwracać uwagę i gdzie szukać oszczędności. Jednakże "Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów" to przede wszystkim humor i dobra zabawa. Dostarczy odbiorcy wielu niezapomnianych chwil i pozwoli popuścić wodze wyobraźni co rusz uciekającej za drugi brzeg oceanu.

Zwariowana ekipa "Busem przez świat" po raz kolejny udowodniła, że nie trzeba być niesamowicie bogatym, aby realizować swe pragnienia o podróżach dookoła świata. Wystarczy odrobina zapału, grono oddanych towarzyszy, silna wola i wiara we własne możliwości. Paczce z Supertrampa udało się ograniczyć dzienne wydatki do ośmiu dolarów na osobę i pomimo tak skromnego budżetu przebyć ponad 25 tysięcy kilometrów w dwanaście tygodni. Podziwiam całą brygadę z niezwykłego busa za odwagę i determinację w dążeniu do spełniania swoich marzeń oraz za pokonywanie własnych słabości i ustawiczne udowadnianie wszystkim niedowiarkom, iż powiedzenie "dla chcącego nic trudnego" nie jest tylko czczym frazesem. Po trosze też zazdroszczę im, gdyż chciałabym znaleźć się na ich miejscu i oglądać wszystkie te wspaniałe krajobrazy. Z niecierpliwością czekam na kolejne relacje z następnych podróży, a szczególnie zaś z wyprawy do Australii, która odbyła się na przełomie 2013 i 2014 roku. Tymczasem polecam lekturę najnowszej książki Karola Lewandowskiego, która być może natchnie niejednego czytelnika do zarzucenia plecaka na ramię i wyruszenia w stronę zachodzącego słońca.

 

Recenzję poprzedniej książki z cyklu "Busem przez świat" znajdziecie TUTAJ.czwartek, 09 kwietnia 2015, marcinkowska.katarzyna