piątek, 18 listopada 2016

książeczki

Seria Dobra Książeczka

Wydawnictwo Tekturka

 

W mózgu dziecka do momentu ukończenia trzech lat powstaje trylion połączeń nerwowych. Dlatego tak ważne jest, aby już od samego początku odpowiednio stymulować rozwój dziecięcego umysłu oraz rozwijać możliwości percepcyjne i poznawcze dziecka. Wychodząc naprzeciw specyficznym potrzebom maluszków, w oparciu o dorobek psychologów rozwojowych z całego świata powstała Seria Dobra Książeczka. Jej autorką jest Agnieszka Starok, współzałożycielka Wydawnictwa Tekturka, prywatnie mama dwóch synów. Cały cykl stworzony został specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach w przedziale wiekowym od 0 do 3 lat i składa się z 7 książeczek dostosowanych do etapów rozwojowych dziecka (0-3 miesięcy, 3-6 miesięcy, 6-12 miesięcy, 1-1,5 roku, 1,5-2 lat, 2-2,5 roku oraz 2,5-3 lat).

Dwie pierwsze książeczki złożone się z samych obrazków przystosowanych do słabego wzroku dziecka. Książeczka dla niemowląt od 0 do 3 miesięcy zawiera duże ilustracje skomponowane na zasadzie kontrastu pomiędzy bielą a czernią, uzupełnione czerwienią i zielenią. Ostrość widzenia maluszka w wieku od 3 do 6 miesięcy w dalszym ciągu jest słaba, jednak dziecko coraz żywiej reaguje na barwy i wzory. Właśnie dlatego w następnej książeczce znajdziemy więcej kolorów, choć ilustracje nadal pozostaną proste.

Ponieważ w okresie pomiędzy 6 a 12 miesiącem niemowlę zaczyna gaworzyć i naśladować dźwięki, książeczka przeznaczona dla dzieci w tym wieku będzie stanowiła wstęp do nauki mówienia. Dziecko pozna tutaj zwierzęta i odgłosy przez nie wydawane, a dzięki pomocy rodzica zrozumie znaczenie poszczególnych wyrazów.

Dalsze książeczki zawierają już fabułę i pierwszych bohaterów. Tekst jest krótki, złożony z prostych zdań. Obrazki są bardziej szczegółowe i ilustrują wydarzenia codzienne bliskie dziecku (ubieranie się, spacer, gry na placu zabaw). Ponadroczne dziecko jest ruchliwe i potrzebuje dostarczania wielu nowych bodźców, dlatego też opisywane czynności nabierają dynamiki oraz mają na celu zapoznanie i integrację malucha z otoczeniem.


Książeczka dla dzieci w wieku od 2-2,5 lat opisuje bardziej złożoną historię i zawiera rozbudowane dialogi pomagające poszerzać słownictwo, zaś ostatnia - przeznaczona dla najstarszych dzieci - opowiedziana jest w formie bajki, której akcja dzieje się w magicznej krainie Patut. Pobudza ona wyobraźnię poprzez wprowadzenie fikcyjnych postaci i nierzeczywistych zdarzeń oraz rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe.


Na tylnej okładce książeczek znajdziemy praktyczne porady dla rodziców odnoszące się do prawidłowego korzystania z każdej z nich. Seria Dobra Książeczka wydana jest na grubym tekturowym papierze. Wykonanie nie tylko zachęca dziecko do dotykania i samodzielnego przewracania stron, ale także wytrzymuje pierwsze dziecięce testy organoleptyczne, gdyż jak wiemy maluchy lubią pakować różne rzeczy do ust i nie zawsze obchodzą się z przedmiotami zbyt delikatnie.


Serię Dobra Książeczka wyróżnia dbałość o szczegóły oraz zróżnicowane podejście do dziecka na każdym etapie rozwojowym. Księgarniane półki obfitują w pozycje przeznaczone dla dzieci od 0 do 3 lat, jednak żadna z nich nie jest dostosowana do tak wąskich przedziałów wiekowych. Jako mama dobrze wiem, że półroczne dziecko reaguje zupełnie inaczej niż dwulatek na bodźce dostarczane przez otoczenie. Bardzo cieszę się, że na naszym rodzimym rynku wydawniczym powstały tak ciekawe książeczki, dodatkowo napisane przez osobę, która swą wiedzę czerpie nie tylko z podręczników, licznych badań i rozmów z psychologami, ale także z własnych obserwacji popartych doświadczeniem nabytym przy wychowywaniu dwójki dzieci.

 

Wszystkie tytuły z Serii Dobra Książeczka znajdziecie tutaj:Tagi: dla dzieci
13:41, marcinkowska.katarzyna , Przeczytane
Link Komentarze (1) »
Tagi

facebook instagram pinterest

E-mail: uzaleznieniodczytania@wp.pl

stat4u

Teraz czytam

Głosy Pamano